Porubané

Vítáme Vás v obci Staré Hamry, v obci, která má rozlohu 83 km2 a rozprostírá se v kotlině ohraničené horami, a to na západě Klubovou, na jihu Javořinou, na severu Smrkem a Lysou horou a na východě Sulovem. Vítáme Vás na místě, ze kterého jste ještě před několika desetiletími mohli sledovat rušný život obyvatel této horské vesnice i návštěvníků, především turistů. Viděli byste nádraží a železnici, po které jezdil přímý vlak s rekreanty ROH dokonce až z Prahy, silnice, mosty, domy, obchody i hotely. Prohlédněte si staré snímky, na kterých fotograf pro Vás zastavil čas.

Začátek

Dnešní pohled je neméně malebný, jen ráz krajiny nadobro změnila přehrada, která zde byla vybudovaná v 60. letech 20. století. Pojďte s námi po této stezce seznámit se alespoň s částí naší krásné obce, její historií a přírodou.

Před zatopením centra obce vodou přehrady žilo ve Starých Hamrech přes 2000 stálých obyvatel, dnes zhruba 550. Jejich děti mohly navštěvovat jednu ze čtyř místních obecných škol i měšťanku. Za nákupy sem lidé chodili a jezdili z širokého okolí nejen do místních konzumů, ale i do prodejny textilu, nábytku a fungovaly zde i služby. Dnes je to již minulost.

Staré Hamry mají bohatou historii. První zmínky o osídlování zdejší krajiny sahají do přelomu 16. a 17. století. V polovině 17. století zde zřídil Jiří hrabě Oppersdorf železný hamr, první toho druhu na frýdeckém panství, pomocí něhož se zkujňovala místní železná ruda. Po té, co byly blíže k Frýdku postaveny nové železárny, začalo se těm zdejším říkat hamry staré a tak obec získala své jméno Staré Hamry.

V minulosti se Staré Hamry rozprostíraly jen při pravém břehu řeky Ostravice a sahaly od Bílého Kříže až po dnešní Novou Ves. Až do července 1951 byly výhradně slezskou obcí na rozdíl od obce Ostravice, která se do té doby byla pouze na území Moravy. Řeka Ostravice tvořila víc jak 300 let moravskoslezskou zemskou hranici. 1. července 1951 došlo k novému správnímu rozdělení obcí Staré Hamry a Ostravice. Tehdy střední část obce Ostravice připadla Starým Hamrům (deset osad - Samčanka, Lojkaščanka, Chlopčíky, Břestové, Medvědí, Velké a další) a naopak dolní část Starých Hamer - Hamrovice připadla Ostravici. A tak získala obec současnou rozlohu.

Obec Staré Hamry nejvíce proslavil básník Petr Bezruč básní Maryčka Magdónova. Silný příběh, který zaslechl pod Bílým Křížem, umístil do Starých Hamer. K 65. narozeninám básníka vybudovala zdejší sokolská jednota pomník Maryčky Magdónové. Najdete ho pod dolním rohem hřbitova.

Fotogalerie


Staré Hamry Staré Hamry Staré Hamry Staré Hamry Staré Hamry Staré Hamry Staré Hamry


Stránky vyrobila Martina Feilhauerová, kontakt: femar@seznam.cz